Przejdź do zawartości

Dyskusja:Piotr Nurowski

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Dział Misja specjalna

[edytuj kod]
  • Program Misja specjalna nie słynie z wiarygodności (delikatnie mówiąc) i na ile sensowne jest dawanie tego działu Kwestia współpracy z WSI. Do przeredagowania lub nawet do całego lub fragmentarycznego usunięcia. IMHO Instruktorek (dyskusja) 14:47, 9 maj 2010 (CEST)[odpowiedz]

Współpraca z Wywiadem Wojskowym PRL

[edytuj kod]

Instruktorku, dlaczego notorycznie usuwasz informację o współpracy z wywiadem PRL?

O ile się nie mylę, to nie ma obowiązku rejestracji. Co do twojego źródła, przytaczam fragment: Sąd uznał, że raport naruszył dobra Nurowskiego, bo informacje o nim za lata po 1990 r. były nieprawdziwe. Przypomniał także, iż powód wcale nie zaprzeczał, że przed 1990 r. pracując jako dyplomata na zagranicznych placówkach współpracował ze służbami, ale w celu ochrony interesów państwa.

    • Po pierwsze źródle jest tylko podana informacja, że "powód nie zaprzeczał". Czy nie zaprzeczam - znaczy od razu potwierdzam? Imho zbyt mało aby pisać, że "W latach 80-tych XX wieku, współpracował z Wywiadem Wojskowym PRL" i robić z tego osobny podrozdział. Instruktorek (dyskusja) 22:00, 13 mar 2011 (CET)[odpowiedz]
      • Nie zgadzam się z Tobą. Nurowski w Raporcie z weryfikacji WSI został opisany jako tajny współpracownik wywiadu PRL oraz WSI. Cytowany fragment dotyczy postanowienia sądu w sprawie którą Nurowski wytoczył MON. Zarzutem wobec MON było określenie go mianem współpracownika WSI, a nie służb PRL. Tym samym informacja o współpracy wyżej wymienionego ze służbami PRL, zawarta w oficjalnym dokumencie opublikowanym w Monitorze Polskim nie została przez niego podważona. Jeśli uważasz za stosowne, możemy umieścić w źródłach informację o teczce Nurowskiego, przywołaną w Raporcie z weryfikacji WSI.
      • Uzupełniłem źródło o raport z likwidacji WSI oraz przyznanie się Nurowskiego do współpracy (w źródle które już było przywołane, ale je przeoczyłem)
        • W ogóle nie rozumiem, na czym może polegać problem z tym hasłem. Istnieje wywiad z Piotrem Nurowskim o następującej treści (por. [1]):
"Ale był pan związany z wywiadem wojskowym?"
Tak, ale nie z WSI, tylko z zarządem II Sztabu Generalnego, i działo się to, zanim powstał Polsat. W oświadczeniu z 23 grudnia 2006 r. przyznałem, że w latach 1986 – 1990, będąc na placówce w Maroku, wykonywałem zadania związane z obronnością naszego kraju. Tyle że ta współpraca zakończyła się po powrocie z placówki, czyli w listopadzie 1990 r. Wiosną 1991 r. spotkałem się z przedstawicielem wywiadu wojskowego. Powiedziałem mu, że przechodzę z dyplomacji do prywatnego biznesu. Oświadczył, że w tej sytuacji nasza współpraca dobiegła końca. I faktycznie dobiegła końca.
"Miał pan pseudonim Tur?"
Potwierdzam. To jest pseudonim z okresu marokańskiego. Nie pamiętam, skąd się wziął. Może to była podpowiedź oficera, który ze mną rozmawiał tuż przed wyjazdem do Maroka w 1985 r.

Skoro sam zainteresowany podaje takie informacje, należy je wstawić do hasła. Dodsosk (dyskusja) 07:40, 14 mar 2011 (CET) I przed chwilą dodałem je do hasła w wersji podanej przez samego Piotra Nurowskiego, wraz ze źródłem. Dodsosk (dyskusja) 07:51, 14 mar 2011 (CET)[odpowiedz]